вологість:

тиск:

вітер:

Херсонська обл., 75800
Каланчацький район,
селище Каланчак,
Вул. Леніна, 1
(05530) 3-12-71
(05530) 3-15-80
(05530) 3-17-71
kalanrada@i.ua

        

КАЛАНЧАЦЬКА  СЕЛИЩНА РАДА

КАЛАНЧАЦЬКОГО  РАЙОНУ

 ХЕРСОНСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

 

ВИКОНАВЧИЙ  КОМІТЕТ

 

Р І Ш Е Н Н Я

 

16 липня  2014 року                                                                                № 104

 

Про затвердження тарифів з надання

житлово-комунальних послуг для

Каланчацького комунального унітарного підприємства

«Джерело» Каланчацької селищної ради на

період до розробки погодження та затвердження

нових

 

       Розглянувши клопотання Каланчацького комунального унітарного підприємства «Джерело» Каланчацької селищної ради в особі директора Шияна О.В., щодо затвердження діючих тарифів з надання житлово-комунальних послуг з централізованого водопостачання питної води, з централізованого водовідведення, утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, збиранню та розміщенню побутових відходів, на рівні тарифів попереднього підприємства Товариства з обмеженою відповідальністю «Каланчацький водоканал», затверджених 21 червня 2013 року з дотриманням всіх вимог чинного законодавства у сфері затвердження тарифів до розробки та затвердження нових, з метою безперебійного забезпечення питною водою жителів селища Каланчак, забезпечення екологічної безпеки населення та належного санітарного утримання території Каланчацької селищної ради, відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги», Закону України «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг», Закону України «Про відходи», керуючись підпунктом 2 пункту «а» власних повноважень та підпунктом 2 пункту «б» делегованих повноважень статті 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виконавчий комітет селищної ради

 

В И Р І Ш И В:

 

        1. Затвердити для Каланчацького комунального унітарного підприємства» Джерело» Каланчацької селищної ради наступні тарифи на житлово-комунальні послуги на рівні тарифів попереднього підприємства Товариства з обмеженою відповідальністю «Каланчацький водоканал» затверджених 21 червня 2013 року з дотриманням всіх вимог чинного законодавства у сфері затвердження тарифів:

-водопостачання:

                      населення                  -  за 1 м. куб. – 4,00 грн.

                      бюджетні установи   -  за 1 м. куб. – 7,70 грн.

                      інші споживачі          -  за 1 м. куб. – 9,71грн.

- водовідведення:

                      населення                 -   за 1 м. куб. – 7,28 грн.

                      бюджетні установи  -   за 1 м. куб. – 10,46 грн.

                      інші споживачі         -     за 1 м. куб. – 13,18 грн.

- за утримання багатоквартирних будинків та прибудинкових територій:

                     - для населення    – за 1 м. кв. – 0,63 грн.; 

                     - для фізичних осіб – суб’єктів підприємницької діяльності, які використовують нежилі квартири в житловому фонді, належні їм на праві власності, для здійснення господарської діяльності – за 1 м. кв. – 2,00 грн.;

                     - для юридичних осіб, які використовують нежилі квартири в житловому фонді для здійснення господарської діяльності – за 1 м. кв. -  9,63  грн.

- збирання та вивезення твердого побутового сміття для:

                      населення                  -  за 1 м. куб. – 60,68 грн. (що складає 6,85 грн. за 1 особу на місяць при централізованому вивезенні твердого побутового сміття);

                      інших споживачів             -  за 1 м. куб. – 71,65 грн.;

                      бюджетних організацій   -  за 1 м. куб. – 71,65 грн.;     

- відкачування рідких нечистот для:

                      населення                             -   за 1 м. куб. – 42,16 грн.;

                      інших споживачів                 -  за 1 м. куб. – 49,80 грн.

                     бюджетних організацій         -  за 1 м. куб. – 49,80 грн.

         2. Зобов’язати Каланчацьке комунальне унітарне підприємство «Джерело» Каланчацької селищної ради у 3-х місячний термін розробити з дотриманням всіх вимог чинного законодавства та подати на затвердження нові тарифи на житлово-комунальні послуги.

        3. Подати дане рішення на розгляд чергової сесії ради.

        4. Контроль за виконанням даного рішення покласти на заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради Онуце О.І.

 

 

 

Селищний голова                                                                        В.К. Зінчук

 

 

ЗАКОН УКРАЇНИ

Про державне регулювання у сфері комунальних послуг

 

(назва у редакції Закону

України від 07.07.2011 р. N 3610-VI)

 

Із змінами і доповненнями, внесеними

Законами України

від 7 жовтня 2010 року N 2592-VI

(зміни, внесені Законом України від 7 жовтня 2010 року N 2592-VI, втратили чинність

у зв'язку з втратою чинності Законом України від 7 жовтня 2010 року N 2592-VI

згідно із Законом України від 23 лютого 2014 року N 763-VII),

від 7 липня 2011 року N 3610-VI,

від 21 червня 2012 року N 5007-VI,

від 2 жовтня 2012 року N 5400-VI,

від 10 квітня 2014 року N 1198-VII

(У тексті Закону слова "державний колегіальний орган виконавчої влади" у всіх відмінках замінено словами "державний колегіальний орган" у відповідному відмінку згідно із Законом України від 7 жовтня 2010 року N 2592-VI, зміни, внесені Законом України від 7 жовтня 2010 року N 2592-VI, втратили чинність у зв'язку з втратою чинності Законом України від 7 жовтня 2010 року N 2592-VI згідно із Законом України від 23 лютого 2014 року N 763-VII)

 

(У тексті Закону слова "Національна комісія регулювання ринку комунальних послуг України" та "Національна комісія регулювання електроенергетики України" в усіх відмінках замінено відповідно словами "національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг" та "національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики" у відповідному відмінку згідно із Законом України від 7 липня 2011 року N 3610-VI)

 

Цей Закон визначає правові засади державного регулювання у сфері комунальних послуг.

 

(преамбула у редакції Закону

 України від 07.07.2011 р. N 3610-VI)

Стаття 1. Визначення термінів

 

1. У цьому Законі наведені нижче терміни вживаються у такому значенні:

1) суб'єкт природної монополії - суб'єкт господарювання будь-якої форми власності, який провадить діяльність на ринку, що перебуває у стані природної монополії, у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, захоронення побутових відходів і транспортування теплової енергії магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами;

(пункт 1 частини першої статті 1 із змінами, внесеними

 згідно із Законом України від 02.10.2012 р. N 5400-VI)

 

 2) суб'єкт господарювання на суміжному ринку - суб'єкт господарювання, який провадить діяльність у сфері виробництва теплової енергії (крім випадків, коли теплова енергія використовується виключно для внутрішніх потреб), централізованого постачання теплової енергії, перероблення побутових відходів;

 

(пункт 2 частини першої статті 1 із змінами, внесеними

 згідно із Законом України від 02.10.2012 р. N 5400-VI)

 

3) тарифи на комунальні послуги - тарифи на теплову енергію (крім тарифів на виробництво теплової енергії на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях і когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії), транспортування теплової енергії магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами, постачання теплової енергії, а також тарифи на послуги централізованого водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, а також тарифи на послуги з централізованого опалення, послуги з централізованого постачання холодної води, послуги з централізованого постачання гарячої води, послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) для суб'єктів, які є виконавцями цих послуг.

 

(пункт 3 частини першої статті 1 із змінами, внесеними

 згідно із Законами України від 02.10.2012 р. N 5400-VI,

 від 10.04.2014 р. N 1198-VII)

 

2. Терміни "природна монополія" і "суміжний ринок" вживаються у цьому Законі у значенні, наведеному в Законі України "Про природні монополії".

Стаття 2. Орган державного регулювання у сфері комунальних послуг

 

1. Органом державного регулювання у сфері комунальних послуг є національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг.

 

2. Порядок організації діяльності національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, визначається Законом України "Про природні монополії".

 

(стаття 2 у редакції Закону

 України від 07.07.2011 р. N 3610-VI)

Стаття 3. Завдання національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг

 

1. Завданням національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, є здійснення державного регулювання діяльності суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних ринках шляхом:

 

1) збалансування інтересів суб'єктів господарювання, споживачів та держави;

 

2) забезпечення прозорості та відкритості діяльності на ринках природних монополій та на суміжних ринках у сфері теплопостачання і централізованого водопостачання та водовідведення;

 

3) захисту прав споживачів товарів і послуг у частині отримання товарів і послуг належної якості та в достатньому обсязі за економічно обґрунтованими цінами, а також стимулювання підвищення їх якості і задоволення попиту на них;

 

4) формування і забезпечення прогнозованості цінової і тарифної політики на ринках, які перебувають у стані природної монополії, та суміжних ринках у сфері теплопостачання і централізованого водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, сприяння впровадженню стимулюючих методів регулювання цін;

 

(пункт 4 частини першої статті 3 із змінами, внесеними

 згідно із Законом України від 02.10.2012 р. N 5400-VI)

 

5) забезпечення самоокупності діяльності суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних ринках;

 

6) забезпечення рівних можливостей для доступу споживачів до товарів (послуг) на ринках, які перебувають у стані природної монополії;

 

7) обмеження впливу суб'єктів природних монополій на державну політику та сприяння конкуренції на суміжних ринках у сфері теплопостачання і централізованого водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів з метою забезпечення ефективного функціонування відповідних галузей.

 

(пункт 7 частини першої статті 3 із змінами, внесеними

 згідно із Законом України від 02.10.2012 р. N 5400-VI)

Стаття 4. Основні принципи діяльності національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг

 

1. Основними принципами діяльності національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, є:

 

1) законність;

 

2) гласність, доступність, прозорість та відкритість процедури державного регулювання;

 

3) незалежність і передбачуваність державного регулювання діяльності суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних ринках для споживачів та суспільства;

 

4) колегіальність, незалежність та об'єктивність при прийнятті рішень;

 

5) адресність регулювання, його спрямованість на конкретний суб'єкт природних монополій та суб'єкт господарювання на суміжних ринках;

 

6) захист прав споживачів товарів (послуг) на ринку, що перебуває у стані природної монополії, та суміжних ринках у сфері теплопостачання і централізованого водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів;

 

(пункт 6 частини першої статті 4 із змінами, внесеними

 згідно із Законом України від 02.10.2012 р. N 5400-VI)

 

7) відповідальність за прийняті рішення та відшкодування завданої шкоди суб'єктам природних монополій та суб'єктам господарювання на суміжних ринках.

Стаття 5. Засоби регуляторного впливу на діяльність суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних ринках

 

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, застосовує такі засоби регуляторного впливу на суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних ринках:

 

1) ліцензування господарської діяльності та контроль за дотриманням ліцензійних умов;

 

2) встановлення тарифів на комунальні послуги для суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних ринках;

 

3) встановлення для суб'єктів природних монополій, які провадять діяльність у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, індивідуальних технологічних нормативів використання питної води;

 

4) інші засоби, передбачені чинним законодавством України.

Стаття 6. Повноваження національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг

 

1. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг:

 

1) бере участь у формуванні та реалізації державної політики у сфері теплопостачання і централізованого водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів;

 

(пункт 1 частини першої статті 6 із змінами, внесеними

 згідно із Законом України від 02.10.2012 р. N 5400-VI)

 

2) здійснює:

 

ліцензування господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення в обсягах, що перевищують рівень, який встановлюється умовами та правилами провадження господарської діяльності (ліцензійними умовами); розроблення і затвердження ліцензійних умов і порядку контролю за їх дотриманням;

 

ліцензування господарської діяльності з виробництва теплової енергії (крім діяльності з виробництва теплової енергії на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях і когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії), транспортування її магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами, постачання теплової енергії в обсягах, що перевищують рівень, який встановлюється умовами та правилами провадження господарської діяльності (ліцензійними умовами);

 

розроблення і затвердження ліцензійних умов та порядку контролю за їх дотриманням у сфері теплопостачання;

 

розроблення порядків (методик) формування тарифів на комунальні послуги для суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних ринках, ліцензування діяльності яких здійснюється національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг;

 

встановлення тарифів на комунальні послуги суб'єктам природних монополій та суб'єктам господарювання на суміжних ринках, ліцензування діяльності яких здійснюється національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг;

 

здійснення нагляду (контролю) за діяльністю суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних ринках та застосування відповідних санкцій за порушення ними умов і правил провадження відповідних видів господарської діяльності;

 

3) встановлює вимоги щодо провадження суб'єктами природних монополій господарської діяльності, яка не належить до сфери природних монополій, якщо така діяльність має вплив на ринок, що перебуває у стані природної монополії;

 

4) визначає суб'єктів природних монополій, діяльність яких регулюється відповідно до цього Закону, та складає і веде галузеві реєстри таких суб'єктів господарювання;

 

5) проводить постійний моніторинг та аналіз ситуації на ринках, що перебувають у стані природних монополій, у сфері теплопостачання і централізованого водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів та прогнозування стану розвитку таких ринків;

 

(пункт 5 частини першої статті 6 із змінами, внесеними

 згідно із Законом України від 02.10.2012 р. N 5400-VI)

 

6) здійснює заходи щодо обмеження монополізму, регулювання умов провадження господарської діяльності, а також сприяє створенню умов для виведення товарних ринків у сфері теплопостачання і централізованого водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів із стану природної монополії та розвитку конкуренції на суміжних ринках;

 

(пункт 6 частини першої статті 6 із змінами, внесеними

 згідно із Законом України від 02.10.2012 р. N 5400-VI)

 

7) встановлює межу обсягу виробництва товарів (послуг), нижче рівня якої суб'єктам природних монополій та суб'єктам господарювання на суміжних ринках у сфері теплопостачання і централізованого водопостачання та водовідведення дозволяється провадити свою діяльність без ліцензій;

 

8) здійснює контроль за недопущенням перехресного субсидіювання під час провадження господарської діяльності суб'єктами природних монополій та суб'єктами господарювання на суміжних ринках, що призводить або може призвести до недопущення, усунення, обмеження чи спотворення конкуренції;

 

9) встановлює обмеження щодо суміщення видів господарської діяльності суб'єктами природних монополій та суб'єктами господарювання на суміжних ринках;

 

10) надає висновки про відповідність ліквідації, реорганізації у формі злиття, приєднання, участі в об'єднаннях, а також придбання або відчуження більше 25 відсотків часток (акцій, паїв) активів суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних ринках умовам і правилам провадження ліцензованої діяльності;

 

11) здійснює контроль за цільовим використанням коштів, обсяги яких передбачені структурою тарифів, одержаних у результаті провадження ліцензованої діяльності суб'єктами природних монополій та суб'єктами господарювання на суміжних ринках;

 

12) здійснює контроль за виконанням суб'єктами природних монополій та суб'єктами господарювання на суміжних ринках інвестиційних програм, спрямованих на оновлення основних фондів, підвищення ефективності та зменшення втрат у процесі провадження діяльності, що підлягає регулюванню;

 

13) здійснює в межах своїх повноважень контроль за якістю товарів, що виробляються суб'єктами природних монополій та суб'єктами господарювання на суміжних ринках, або послуг, що надаються такими суб'єктами;

 

14) розробляє та затверджує правила користування тепловою енергією, правила приєднання до теплових та водопровідних мереж і типові договори, передбачені цими правилами;

 

15) встановлює порядок формування оплати за підключення до мереж суб'єктів природних монополій та здійснення контролю за його дотриманням;

 

16) у встановленому порядку визначає індивідуальні технологічні нормативи використання питної води для суб'єктів природних монополій, ліцензування діяльності яких здійснюється Комісією;

 

17) складає відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення протоколи про порушення посадовими особами суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних ринках актів законодавства про теплопостачання, централізоване водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів і природні монополії;

 

(пункт 17 частини першої статті 6 із змінами, внесеними

 згідно із Законом України від 02.10.2012 р. N 5400-VI)

 

18) приймає рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій (штрафів) до суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних ринках у випадках і розмірах, передбачених законом;

 

19) подає до органів Антимонопольного комітету України відомості, що можуть свідчити про факти порушення законодавства про захист економічної конкуренції;

 

20) забезпечує створення сприятливих умов для залучення інвестицій у розвиток інфраструктури ринку комунальних послуг;

 

21) сприяє створенню рівних умов для діяльності суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних ринках;

 

22) засновує засоби масової інформації для висвітлення питань її діяльності та регулювання діяльності суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних ринках;

 

23) розробляє та затверджує Регламент національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, (далі - Регламент);

 

24) бере участь у регулюванні платіжно-розрахункових операцій у сфері теплопостачання і централізованого водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів відповідно до законодавства;

 

(пункт 24 частини першої статті 6 із змінами, внесеними

 згідно із Законом України від 02.10.2012 р. N 5400-VI)

 

25) здійснює інші повноваження, передбачені законом.

 

2. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, для забезпечення виконання покладених на неї завдань і функцій має право:

 

1) звертатися до суду з метою захисту інтересів держави, споживачів, суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних ринках з підстав, передбачених законодавством;

 

2) отримувати безоплатно:

 

від суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних ринках статистичну звітність в обсязі, порядку і строки, визначені законодавством;

 

від центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування - документи, матеріали, статистичну та іншу інформацію, визначені законодавством.

Стаття 7. Виключена

 

(стаття 7 із змінами, внесеними згідно із

 Законом України від 07.10.2010 р. N 2592-VI,

 виключена згідно із Законом України

 від 07.07.2011 р. N 3610-VI)

 

Стаття 8. Виключена

 

(стаття 8 із змінами, внесеними згідно із

 Законом України від 07.10.2010 р. N 2592-VI,

виключена згідно із Законом України

 від 07.07.2011 р. N 3610-VI)

 

Стаття 9. Виключена

 

(згідно із Законом України

 від 07.07.2011 р. N 3610-VI)

Стаття 10. Порядок формування та встановлення тарифів на комунальні послуги для суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних ринках

 

1. Тарифи на комунальні послуги формуються суб'єктами природних монополій та суб'єктами господарювання на суміжних ринках відповідно до порядків (методик), встановлених національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, відповідно до цього Закону.

 

2. Тарифи на комунальні послуги суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних ринках повинні забезпечувати відшкодування всіх економічно обґрунтованих планованих витрат на їх виробництво з урахуванням планованого прибутку.

 

3. Положення про встановлення тарифів з відхиленням від економічно обґрунтованого рівня затверджується Кабінетом Міністрів України.

 

4. Встановлення тарифів на комунальні послуги, нижчих за розмір економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво, без відповідного відшкодування не допускається і може бути оскаржено в суді.

Стаття 11. Державний нагляд (контроль) за ринком комунальних послуг

 

1. Державний нагляд (контроль) за діяльністю суб'єктів господарювання на ринку комунальних послуг здійснюється шляхом перевірки стану виконання суб'єктами природних монополій та суб'єктами господарювання на суміжних ринках вимог закону та ліцензійних умов.

 

2. Для здійснення державного нагляду (контролю) за ринком комунальних послуг посадові особи національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, мають право:

 

1) безперешкодного доступу на територію і в приміщення суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних ринках за умови виконання вимог порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого законом;

 

2) проводити планові та позапланові перевірки;

 

3) давати в межах своїх повноважень суб'єктам природних монополій та суб'єктам господарювання на суміжних ринках обов'язкові для виконання приписи щодо усунення фактів порушення вимог нормативно-правових актів;

 

4) застосовувати до посадових осіб суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних ринках у розмірах та порядку, визначених Кодексом України про адміністративні правопорушення, адміністративні стягнення за:

 

несвоєчасне надання документів, необхідних для здійснення національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, її повноважень, та інформації, передбаченої законодавством;

 

ненадання інформації національній комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, або надання завідомо недостовірних даних посадовими особами суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних ринках у сфері теплопостачання, виробництва послуг з централізованого постачання гарячої води та послуг з централізованого опалення (у разі їх виробництва суб'єктом природної монополії), централізованого водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів;

 

(абзац третій пункту 4 частини другої статті 11 із змінами,

 внесеними згідно із Законом України від 02.10.2012 р. N 5400-VI)

 

перешкоджання або недопущення до систем теплопостачання і централізованого водопостачання та водовідведення посадових осіб національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, при виконанні ними службових обов'язків;

 

невиконання або несвоєчасне виконання суб'єктами природних монополій та суб'єктами господарювання на суміжних ринках у сфері теплопостачання і централізованого водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів рішень чи приписів посадових осіб національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг.

 

(абзац п'ятий пункту 4 частини другої статті 11 із змінами,

 внесеними згідно із Законом України від 02.10.2012 р. N 5400-VI)

 

(частина друга статті 11 із змінами, внесеними

 згідно із Законом України від 07.07.2011 р. N 3610-VI)

 

Стаття 12. Виключена

 

(згідно із Законом України

 від 07.07.2011 р. N 3610-VI)

 

Стаття 13. Виключена

 

(згідно із Законом України

 від 07.07.2011 р. N 3610-VI)

Стаття 14. Відносини національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, з національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики

 

1. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, взаємодіє з національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, з питань державного регулювання діяльності суб'єктів господарювання, які здійснюють комбіноване виробництво теплової і електричної енергії та/або використовують альтернативні джерела енергії у сфері теплопостачання у процесі спільного розроблення методології (порядку) встановлення тарифів для суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних ринках у сфері теплопостачання.

Стаття 15. Відносини національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями

 

1. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, взаємодіє з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями з питань державного регулювання діяльності суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних ринках у процесі ліцензування їх діяльності.

 

2. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, здійснює контроль за дотриманням Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями законодавства у процесі ліцензування діяльності суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних ринках.

Стаття 16. Міжнародне співробітництво

 

1. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг:

 

здійснює співробітництво з відповідними органами іноземних держав, бере в установленому порядку участь у підготовці проектів міжнародних договорів України, укладає відповідно до закону міжнародні договори України міжвідомчого характеру;

 

вивчає, узагальнює та поширює досвід іноземних держав, бере участь у залученні та координації міжнародної технічної допомоги, представляє в установленому порядку інтереси України у міжнародних організаціях.

Стаття 17. Відповідальність посадових осіб суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних ринках

 

1. До посадових осіб суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних ринках національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, застосовує адміністративні стягнення у вигляді штрафу за:

 

1) несвоєчасне надання інформації, необхідної для виконання покладених на національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, завдань;

 

2) ненадання інформації або надання завідомо недостовірних даних;

 

3) невиконання або несвоєчасне виконання рішень національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, порушення ліцензійних умов.

 

2. Оскарження постанов щодо накладення штрафів провадиться у судовому порядку.

Стаття 18. Відповідальність посадових осіб національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг

 

1. За порушення вимог цього Закону, інших актів законодавства, невиконання або неналежне виконання своїх службових обов'язків, що призвело до порушення прав та інтересів суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних ринках, що охороняються законом, Голова та члени національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, і посадові особи її апарату несуть відповідальність згідно із законом.

 

(частина перша статті 18 із змінами, внесеними

 згідно із Законом України від 07.07.2011 р. N 3610-VI)

 

2. Збитки, завдані внаслідок прийняття неправомірних рішень, дій чи бездіяльності національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, що порушують норми цього Закону, підлягають відшкодуванню у порядку, передбаченому законодавством.

Стаття 19. Прикінцеві положення

 

1. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування.

 

2. Установити, що:

 

формування Національної комісії регулювання ринку комунальних послуг України, її апарату має бути завершено до 1 січня 2011 року;

 

(абзац другий частини другої статті 19 із змінами, внесеними

 згідно із Законом України від 07.07.2011 р. N 3610-VI)

 

ліцензії на провадження певних видів діяльності у сфері теплопостачання і централізованого водопостачання та водовідведення, які видані в установленому порядку до набрання чинності цим Законом, діють до закінчення встановлених у них строків;

 

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, виконує функції державного регулювання у сфері теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення до закінчення процесу формування національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг. До встановлення національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, тарифів на теплову енергію, транспортування теплової енергії магістральними та місцевими (розподільчими) мережами, постачання теплової енергії, а також тарифів на послуги централізованого водопостачання та водовідведення діють тарифи, що встановлені відповідно органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку.

 

3. Кабінету Міністрів України:

 

1) утворити національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, та забезпечити її формування до 1 січня 2011 року;

 

(підпункт 1 пункту 3 статті 19 виключено

згідно із Законом України

 від 07.10.2010 р. N 2592-VI,

 дію підпункту 1 пункту 3 статті 19 відновлено у зв'язку з втратою

 чинності Законом України від 07.10.2010 р. N 2592-VI

 згідно із Законом України від 23.02.2014 р. N 763-VII)

 

2) у тримісячний строк з дня прийняття цього Закону затвердити передбачені цим Законом нормативно-правові акти та привести свої нормативно-правові акти, а також забезпечити приведення нормативно-правових актів органами виконавчої влади у відповідність із цим Законом;

 

4. У тримісячний строк органам місцевого самоврядування привести свої акти у відповідність із цим Законом.

 

5. Внести зміни до таких законодавчих актів України:

 

1) у Кодексі України про адміністративні правопорушення (Відомості Верховної Ради УРСР, 1984 р., додаток до N 51, ст. 1122):

 

доповнити статтями 18836 і 24418 такого змісту:

 

"Стаття 18836. Невиконання законних вимог посадових осіб Національної комісії регулювання ринку комунальних послуг України

 

Несвоєчасне надання інформації, необхідної для виконання покладених на Національну комісію регулювання ринку комунальних послуг України завдань, -

 

тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб суб'єктів природних монополій або суб'єктів господарювання на суміжних ринках у сфері теплопостачання і централізованого водопостачання та водовідведення до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

 

Ненадання інформації Національній комісії регулювання ринку комунальних послуг України або надання завідомо недостовірних даних посадовими особами суб'єктів природних монополій або суб'єктів господарювання на суміжних ринках у сфері теплопостачання і централізованого водопостачання та водовідведення -

 

тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб таких суб'єктів господарювання до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

 

Невиконання або несвоєчасне виконання суб'єктами природних монополій або суб'єктами господарювання на суміжних ринках у сфері теплопостачання і централізованого водопостачання та водовідведення рішень Національної комісії регулювання ринку комунальних послуг України, порушення ліцензійних умов -

 

тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб таких суб'єктів господарювання до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян";

 

"Стаття 24418. Національна комісія регулювання ринку комунальних послуг України

 

Національна комісія регулювання ринку комунальних послуг України розглядає справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 18836.

 

Від імені Національної комісії регулювання ринку комунальних послуг України розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право Голова та члени Комісії";

 

у частині другій статті 255:

 

в абзаці першому цифри "222 - 24417" замінити цифрами "222 - 24418";

 

доповнити пунктом 18 такого змісту:

 

"18) посадові особи Національної комісії регулювання ринку комунальних послуг України";

 

2) підпункт 2 пункту 5 статті 19 втратив чинність

 

(у зв'язку з втратою чинності Законом України від 03.12.90 р. N 507-XII згідно із Законом України від 21.06.2012 р. N 5007-VI)

 

3) підпункт 2 пункту "а" статті 28 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (Відомості Верховної Ради України, 1997 р., N 4, ст. 170) викласти в такій редакції:

 

"2) встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, які встановлюються Національною комісією регулювання ринку комунальних послуг України), транспортні та інші послуги";

 

4) у Законі України "Про природні монополії" (Відомості Верховної Ради України, 2000 р., N 30, ст. 238; 2004 р., N 12, ст. 155):

 

частину першу статті 4 доповнити абзацом п'ятим такого змісту:

 

"Органом державного регулювання діяльності суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання, що провадять діяльність на суміжних ринках у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, теплопостачання (крім діяльності з виробництва теплової енергії на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях і когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії), є Національна комісія регулювання ринку комунальних послуг України, що здійснює діяльність відповідно до Закону України "Про Національну комісію регулювання ринку комунальних послуг України";

 

абзац десятий частини першої статті 5 викласти в такій редакції:

 

"транспортування теплової енергії";

 

статтю 6 доповнити абзацом дев'ятим такого змісту:

 

"постачання теплової енергії";

 

5) у Законі України "Про питну воду та питне водопостачання" (Відомості Верховної Ради України, 2002 р., N 16, ст. 112; 2007 р., N 33, ст. 440):

 

у статті 11:

 

абзац дев'ятий частини першої виключити;

 

доповнити частиною третьою такого змісту:

 

"Національна комісія регулювання ринку комунальних послуг України є органом державного регулювання діяльності суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних до них ринках у сфері централізованого водопостачання та водовідведення відповідно до Закону України "Про природні монополії";

 

абзац восьмий статті 12 викласти у такій редакції:

 

"ліцензування господарської діяльності із централізованого водопостачання та водовідведення, обсяги якої встановлюються ліцензійними умовами";

 

у статті 13:

 

абзаци сьомий і восьмий викласти у такій редакції:

 

"забезпечення інформування населення про якість питної води та стан питного водопостачання;

 

встановлення тарифів на послуги централізованого водопостачання і водовідведення (крім тарифів на ці послуги, які встановлюються Національною комісією регулювання ринку комунальних послуг України)";

 

абзац дев'ятий виключити;

 

6) у статті 5 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" (Відомості Верховної Ради України, 2004 р., N 47, ст. 514; 2009 р., N 24, ст. 297):

 

у частині першій:

 

пункт 4 після слів "формування цін/тарифів на житлово-комунальні послуги" доповнити словами "(крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, які встановлюються Національною комісією регулювання ринку комунальних послуг України)";

 

пункт 10 виключити;

 

пункт 12 доповнити словами "(крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, які встановлюються Національною комісією регулювання ринку комунальних послуг України)";

 

частину третю доповнити абзацом другим такого змісту:

 

"Національна комісія регулювання ринку комунальних послуг України є державним колегіальним органом виконавчої влади, що здійснює регулювання діяльності у сфері теплопостачання (крім діяльності суб'єктів господарювання, які здійснюють комбіноване виробництво теплової і електричної енергії та/або використовують нетрадиційні або поновлювані джерела енергії), централізованого водопостачання та водовідведення";

 

у статті 31:

 

частини першу - п'яту викласти у такій редакції:

 

"1. Порядок формування тарифів на кожний вид житлово-комунальних послуг другої групи (пункт 2 частини першої статті 14 цього Закону) визначає Кабінет Міністрів України.

 

2. Виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів.

 

3. Органи місцевого самоврядування встановлюють тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі не нижче економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво.

 

При встановленні цін/тарифів на послуги, які виробляються суб'єктами природних монополій, регулювання діяльності яких здійснюється Національною комісією регулювання ринку комунальних послуг України та Національною комісією регулювання електроенергетики України відповідно до законодавства, повноваження органів місцевого самоврядування поширюються виключно на тариф (складову тарифу), який (яка) не підлягає встановленню Національною комісією регулювання ринку комунальних послуг України.

 

4. У разі встановлення органом місцевого самоврядування тарифів на житлово-комунальні послуги на рівні, що унеможливлює отримання прибутку, орган, який їх затвердив, зобов'язаний відшкодувати з відповідного місцевого бюджету виконавцям/виробникам різницю між встановленим розміром цін/тарифів та економічно обґрунтованими витратами на виробництво цих послуг.

 

5. Видатки на відшкодування втрат підприємств, що пов'язані із встановленням тарифів на житлово-комунальні послуги на рівні, що унеможливлює отримання прибутку, фінансуються за рахунок коштів відповідного місцевого бюджету";

 

у частині шостій слово "Затвердження" замінити словом "Встановлення";

 

7) у Законі України "Про теплопостачання" (Відомості Верховної Ради України, 2005 р., N 28, ст. 373):

 

у статті 1:

 

абзац восьмий доповнити словами "а також об'єкти та споруди, основне і допоміжне обладнання, що використовуються для забезпечення безпечної та надійної експлуатації теплових мереж";

 

в абзаці тринадцятому слова "теплопостачання (постачання теплової енергії)" замінити словами "сфера теплопостачання";

 

абзаци шістнадцятий і дев'ятнадцятий викласти у такій редакції:

 

"система автономного теплопостачання - внутрішньобудинкова система опалення, яка використовується для теплозабезпечення окремого багатоквартирного будинку";

 

"система централізованого теплопостачання - сукупність джерел теплової енергії, магістральних та місцевих (розподільчих) теплових мереж, що об'єднані між собою та використовуються для теплозабезпечення споживача, населеного пункту, яка включає системи децентралізованого та помірно-централізованого теплопостачання";

 

в абзаці четвертому статті 6 слова "помірно-централізованого, децентралізованого" виключити;

 

у статті 7:

 

в абзаці другому слово "децентралізованих" замінити словом "автономних";

 

абзац шостий викласти у такій редакції:

 

"зниження втрат під час транспортування теплової енергії в магістральних та місцевих (розподільчих) теплових мережах шляхом впровадження сучасних видів теплоізоляції";

 

частину першу статті 11 доповнити абзацом десятим такого змісту:

 

"погодження схем теплопостачання населених пунктів з кількістю жителів більш як 20 тисяч осіб та регіональних програм модернізації систем теплопостачання";

 

у частині третій статті 15:

 

в абзаці третьому слова "центральним органом виконавчої влади у сфері теплопостачання" замінити словами "Національною комісією регулювання ринку комунальних послуг України";

 

доповнити абзацом п'ятим такого змісту:

 

"Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями відповідно до закону";

 

у статті 16:

 

назву викласти у такій редакції:

 

"Стаття 16. Повноваження Національної комісії регулювання ринку комунальних послуг України у сфері теплопостачання";

 

в абзаці першому слова "центрального органу виконавчої влади у сфері теплопостачання" замінити словами "Національної комісії регулювання ринку комунальних послуг України";

 

після абзацу третього доповнити чотирма новими абзацами такого змісту:

 

"ліцензування господарської діяльності з виробництва теплової енергії (крім діяльності з виробництва теплової енергії на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях і когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії), транспортування її магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами, постачання теплової енергії в обсягах, що перевищують рівень, який встановлюється умовами та правилами провадження господарської діяльності (ліцензійними умовами);

 

затвердження в установленому порядку ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва (крім виробництва теплової енергії на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях і когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії), транспортування і постачання теплової енергії та порядку контролю за їх додержанням;

 

розроблення методології (порядку) формування тарифів на теплову енергію у сфері теплопостачання для суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних ринках, ліцензування діяльності яких здійснюється Комісією";

 

встановлення тарифів на теплову енергію суб'єктам природних монополій у сфері теплопостачання, ліцензування діяльності яких здійснюється Комісією".

 

У зв'язку з цим абзаци четвертий - шостий вважати відповідно абзацами восьмим - десятим;

 

доповнити Закон статтею 161 такого змісту:

 

"Стаття 161. Повноваження Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій при регулюванні діяльності у сфері теплопостачання

 

До повноважень Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій при регулюванні діяльності у сфері теплопостачання належать:

 

ліцензування господарської діяльності з виробництва теплової енергії (крім діяльності з виробництва теплової енергії на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях і когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії), транспортування її магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами, постачання теплової енергії в обсягах, що не перевищують рівень, який встановлюється умовами та правилами провадження господарської діяльності (ліцензійними умовами);

 

здійснення відповідно до своєї компетенції контролю за додержанням ліцензійних умов";

 

у статті 20:

 

частину третю викласти в такій редакції:

 

"Тарифи на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії, крім тарифів на виробництво теплової енергії для суб'єктів господарювання, що здійснюють комбіноване виробництво теплової і електричної енергії та/або використовують нетрадиційні та поновлювані джерела енергії, затверджуються Національною комісією регулювання ринку комунальних послуг України та органами місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законодавством";

 

частину восьму викласти в такій редакції:

 

"Органи державного регулювання діяльності суб'єктів природних монополій зобов'язані прийняти рішення про зменшення встановленого ними тарифу на суму нецільового використання коштів у разі:

 

використання суб'єктом господарювання у сфері теплопостачання коштів на цілі та/або у розмірах, які не передбачені програмою технічного розвитку та/або інвестиційною програмою;

 

використання суб'єктом господарювання у сфері теплопостачання коштів на цілі та/або у розмірах, які не передбачені структурою тарифу";

 

у частині третій статті 26 слово "децентралізованого" замінити словом "автономного";

 

у частинах третій та четвертій статті 31 слова "Національною комісією регулювання електроенергетики України" замінити словами "органами державного регулювання".

 

 

Президент України  

В. ЯНУКОВИЧ

м. Київ

9 липня 2010 року

N 2479-VI     

 

Структура

елементів  тарифу на житлово-комунальні послуги

 

 

              

                Складові тарифу

 

 

1.          Витрати операційної діяльності

 

 

1.1

Планова виробнича собівартість

 

 

 

А

Прямі матеріальні витрати

 

 

 

 

Б

Прямі матеріальні витрати на             

оплату праці

 

 

 

В

Інші прямі витрати

 

 

 

 

Г

Змінні загальновиробничі та  постійні розподілені загально-

виробничі витрати

 

1.2

Адміністративні витрати

 

 

1.3

Витрати на збут

 

1.4

Інші операційні витрати

 

2.             Повна планова собівартість          

 

 

 

 

3.          Витрати із здійснення капіталь них інвестицій, (П)                  

 

 

 

             Запланований прибуток

 

             в тому числі: податок на прибуток

 

 

4.          Економічно обґрунтований  Тариф Т=ПС +П

 

 

5.         Податок на додану вартість,20 %

 

6.         Економічно обґрунтований тариф з ПДВ                         

 

 

 

                                                          Структура

         елементів  витрат операційної діяльності по наданню  житлово-

                                            комунальних послуг

  

                                ПОКАЗНИКИ

1.

Виробнича собівартість послуг - всього

 

                         в тому числі:

 

Прямі витрати - всього

 

                         в тому числі:

 

-виробничі запаси:сировина і запаси

 

-виробничі запаси :паливо на технологічні потреби

 

-електроенергія на технологічні потреби

 

-прямі витрати на оплату праці

 

-відрахування на соціальні заходи

 

-амортизація основних засобів нематеріальних та

інших необоротних активів виробничого призначення

 

-інші прямі витрати

 

Загальновиробничі витрати

2.

Адміністративні витрати

3.

Інші витрати на збут

 

4.

 

ВСЬОГО витрат операційної діяльності

Надання послуг з централізованого постачання  холодної питної води та централізованого водовідведення.
Регулюється: 

- Закон України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 №1875-IV;

- постанова Кабінету Міністрів України від 01 червня 2011 року № 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово- комунальні послуги»;

а також:

-Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 №280/97-ВР

- Закон України «Про ціни і ціноутворення» від 21.06.2012 №5007-VI;

- Закон України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» від 11.09.2003 №1160-ІV;

- Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо процедури встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги від 22 грудня 2011 року N 4231-VI;

- постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України від 17 липня 2014 року № 269

 
Надання послуг з вивезення побутових відходів 

- Закон України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 №1875-IV;

- постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок формування тарифів з вивезення побутових відходів» від 26.07.2006 року №1010

Надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій

- Закон України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 №1875-IV;

- постанова Кабінету Міністрів України від 01 червня 2011 року № 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово- комунальні послуги»;

 

Надання послуг з утримання кладовищ

-Закон України «Про благоустрій населених пунктів» від 06.09.2005 № 2807-IV;

 Надання ритуальних послуг

- Закон України «Про поховання та похоронну справу» від 10 липня 2003 року №1102- IV;

- постанова Кабінету Міністрів України від 19.11.2003  N 194  «Про затвердження Єдиної методики визначення вартості  надання громадянам необхідного мінімального переліку окремих видів ритуальних послуг, реалізації предметів  ритуальної належності» 
 
 Здавання в оренду нерухомого комунального майна  
- Закон України  від 10 квітня 1992 року «Про оренду державного та комунального майна»
- постанова Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 року №786 «Про Методику розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу»
 

Надання готельної послуги,  надання послуг з відпочинку та оздоровлення  громадян (готельні та аналогічні засоби розміщування)

-                постанова Кабінету міністрів від 15.03.3006 року № 297 « Про затвердження Порядку надання послуг з тимчасового розміщення (проживання)».
-                 
Здійснення ремонтно-будівельних робіт, пусконалагоджувальних робіт.
 
- постанова Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 05.05.2014 року № 128 «Про затвердження ресурсних елементних кошторисних норм на ремонтно-будівельні роботи».

        

КАЛАНЧАЦЬКА  СЕЛИЩНА РАДА

КАЛАНЧАЦЬКОГО  РАЙОНУ

 ХЕРСОНСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

 

ВИКОНАВЧИЙ  КОМІТЕТ

 

Р І Ш Е Н Н Я

 

16 липня  2014 року                                                                                № 105

 

Про затвердження режиму подачі

питної води споживачам селища

Каланчак

      

       Розглянувши лист Каланчацького комунального підприємства «Джерело» Каланчацької селищної ради про затвердження режиму подачі питної води споживачам селища Каланчак, відповідно до Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства житлово-комунального господарства від 27.06.2008  року №190, враховуючи місцеві кліматичні умови та можливості водопровідної мережі, виконавчий комітет селищної ради

 

                 В И Р І Ш И В:

       1. Затвердити режим подачі питної води споживачам селища Каланчак згідно додатку.

       2. Контроль за виконанням даного рішення покласти на заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради Онуце О.І.

 

 

 

Селищний голова                                                                   В.К. Зінчук

 

                                                              ЗАТВЕРДЖЕНО

                                                                                     Рішення виконавчого комітету

                                                                                  Каланчацької селищної ради

                                                                                     від 16 липня 2014 року №105

 

РЕЖИМ

Подачі питної води споживачам селища Каланчак

Каланчацьким комунальним підприємством «Джерело»

Каланчацької селищної ради

 

№ з/п

Населений пункт

Режим подачі води

1

Селище Каланчак

Цілодобово

 

 

 

Секретар виконавчого комітету                                                 О.В. Гокк

        

КАЛАНЧАЦЬКА  СЕЛИЩНА РАДА

КАЛАНЧАЦЬКОГО  РАЙОНУ

 ХЕРСОНСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

 

ВИКОНАВЧИЙ  КОМІТЕТ

 

Р І Ш Е Н Н Я

 

16 липня  2014 року                                                                                № 106

 

Про затвердження схеми маршруту

руху спецавтомобіля зі збору твердих

побутових відходів (сміттєвоза») та графіку

збору та вивезення ТПВ з житлового фонду

селища Каланчак

 

       Розглянувши  лист Каланчацького комунального унітарного підприємства «Джерело» Каланчацької селищної ради в особі директора Шияна О.В., щодо затвердження  схеми руху спецавтомобіля зі збору твердих побутових відходів (сміттєвоза), графіку збору та вивезення ТПВ з житлового фонду селища Каланчак, відповідно до Закону України «Про відходи», постановою КМУ від 10.12.2008 р. №1070 «Правила надання послуг з вивезення побутових відходів», Типових норм часу на роботи з механізованого прибирання та санітарного очищення населених пунктів, «Методичними рекомендаціями з організації збирання, перевезення  та утилізації побутових відходів», керуючись пунктом 6 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виконавчий комітет селищної ради

 

В И Р І Ш И В:

 

        1. Затвердити для Каланчацького комунального унітарного підприємства «Джерело» Каланчацької селищної ради:

- схему руху спецавтомобіля зі збору твердих побутових відходів (сміттєвоза) по території селища Каланчак, та від селища Каланчак  до полігону твердих побутових відходів, що додається;

- затвердити графік збору та вивезення твердих побутових відходів від житлового фонду селища Каланчак, що додається.

        2. Контроль за виконанням даного рішення покласти на заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради Онуце О.І.

 

 

Селищний голова                                                                        В.К. Зінчук

                                                             ЗАТВЕРДЖЕНО

                                                                                    Рішення виконавчого комітету

                                                                                 Каланчацької селищної ради

                                                                                від 16 липня 2014 року № 106

 

Г Р А Ф І К

збору та вивезення твердих побутових відходів і негабаритних

 матеріалів з житлового фонду селища Каланчак

для Каланчацького комунального унітарного підприємства

«Джерело» Каланчацької селищної ради

 

№з/п

Найменування вулиць

Дні тижня

1

Леніна

Вівторок, п’ятниця

2

Івана Кудрі

Вівторок, п’ятниця

3

Фрунзе

Вівторок, п’ятниця

4

Піонерська

Вівторок, п’ятниця

5

8-го Березня

Вівторок, п’ятниця

6

Провул. Скадовський

Вівторок, п’ятниця

 

 

 

 

Секретар виконавчого комітету                                                 О.В. Гокк

 

        

КАЛАНЧАЦЬКА  СЕЛИЩНА РАДА

КАЛАНЧАЦЬКОГО  РАЙОНУ

 ХЕРСОНСЬКОЇ  ОБЛАСТІ

 

ВИКОНАВЧИЙ  КОМІТЕТ

 

Р І Ш Е Н Н Я

 

20 серпня  2014 року                                                                                 № 128

 

Про затвердження мінімального переліку послуг,

які надає Каланчацьке комунальне унітарне

підприємство «Джерело» Каланчацької

селищної ради

 

        

      Відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги»,  Порядку доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структурі цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад»,  затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 30.07.2012 № 390, керуючись статтями 28, 52, 59, 73 та пунктом 6 статі 59 Закону України  «Про місцеве самоврядування в Україні», виконавчий комітет міської ради

 

В И Р І Ш И В:

 

       1. Затвердити мінімальний перелік послуг, які надає Каланчацьке комунальне унітарне підприємство «Джерело» Каланчацької селищної ради, що додається.

       2. Каланчацькому комунальному унітарному підприємству «Джерело» надати до виконавчого комітету структуру цін/тарифів на затверджені житлово-комунальні послуги.

      3. Контроль за виконанням даного рішення покласти на заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради Онуце О.І.

 

 

 

Селищний голова                                              В.К. Зінчук

                                                              ЗАТВЕРДЖЕНО:

                                                                                    Рішення виконавчого комітету

                                                                                 Каланчацької селищної ради

                                                                                   від 20 серпня 2014 року №128

 

Мінімальний перелік

послуг, які надає

Каланчацьке комунальне унітарне підприємство

«Джерело»

1.     Надання послуг з централізованого постачання питної води.

2.     Надання послуг з централізованого водовідведення.

3.     Надання послуг з вивезення побутових відходів (твердих відходів, рідких відходів, ремонтних відходів, великогабаритних відходів).

4.     Надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.

5.     Надання послуг з утримання кладовищ.

6.     Надання ритуальних послуг.

7.     Здійснення ремонтно-будівельних, монтажно-налагоджувальних та спеціалізованих робіт, надання побутових та інших платних послуг на замовлення юридичних та фізичних осіб.

8.     Здавання в оренду комунального нерухомого майна.

9.     Надання послуг з тимчасового проживання (готельні послуги).

10. Надання послуг з відпочинку та оздоровлення громадян.

11. Надання послуг зі здійснення перевірки, обслуговування та поточного і капітального ремонту димовентиляційних каналів в приміщеннях юридичних та фізичних осіб.

12. Інші види діяльності, що не заборонені законодавством України.

 

 

 

Секретар виконавчого комітету                                                            О.В. Гокк